Специалност “Международни икономически отношения”

1. Кратка история.
Специалността е създадена в СА “Д.А.Ценов” с решение No.19 на Академичния съвет от 19.12.1990 г. в съответствие със Закона за академичната автономия под наименованието “Международен Бизнес”.
От учебната 1993/1994г. с решение на МОН се дава право за обучение по Държавна поръчка като наименованието на специалността е съобразено с Държавния регистър и става “Международни икономически отношения” от същата учебна година. Специалността, одобрена от МОН, е включена и в новия Държавен регистър на специалностите за висше образование, регламентиран с Постановление на МС № 86 от 12 март 1997г. в раздел 4 “Икономика и управление” под точка 4.1.20 “Международни икономически отношения” с образователно-квалификационните степени “бакалавър” и “магистър по икономика”.
Специалността е първата в СА “Д. А. Ценов“, акредитирана от НАОА при Министерски съветпрез 2003 година.

2. Характеристика на специалността.
Цел на обучението в специалност „Международни икономически отношения” е изграждането на компетентни специалисти, които професионално да оперират в контекста на различните култури и езици, с отчитане на различни социални и икономически норми на поведение, на невербално комуникиране и др.
Това се постига чрез прилагането на групи от методи и техники в обучението: лекции по конкретни проблеми, учебни и емпирични случаи (Case Studies), презентации на академични проекти, статистически и изследователски резултати, разработване на курсови проекти, фрагментарна “смяна на роли”, Online проучвания и др.
Мисията на катедра “Международни икономически отношения” е в оформянето на сериозна част от движещите сили на “Knowledge-Based Society”.

Обучението по специалността осигурява фундаментални и конкретни знания за:
• съвременната глобална, европейска и национална икономика;
• фирмената интернационализация;
• външнотърговските операции на организациите и външнотърговските режими;
• международните финанси;
• воденето на бизнес преговори и развиване на делови отношения.

Акцент са и международният маркетинг и пазари, международният туризъм, валутно-кредитните отношения.

По време на обучението се изграждат:
• професионални качества и умения;
• самостоятелен опит за разрешаване на проблеми от реалната среда;
• интердисциплинен подход при решаване на практически проблеми;
• способност за обработване и селектиране на информация (да се справят с информационните източници);
• независимост от външни ресурси и външно влияние;
• контрол върху емоционалните реакции и способност за регулиране на конфликтни ситуации;
• привикване към гъвкавост и умения за приспособяване към времето и местонахождението.

Широките международни връзки, международни проекти и непрекъснатия обмен на кадри и на знания между катедра “Международни икономически отношения” и чуждестранни висши училища са гаранция за високата адаптивност на специалността към динамиката на международната среда. Осигурени са условия за студентска мобилност с чуждестранни университети по линията на програма “Еразъм”.

Специалността е уникална в два аспекта:
В специалност “Международни икономически отношения” обучението по чужди езици е през целия курс на следването. Студентите имат възможността да изучават осем семестъра английски език и шест семестъра (от втори курс) втори чужд език, като те могат да изберат един от следните четири чужди езика: немски, френски, руски и испански.
Обучението предвижда провеждане на практикуми, летни школи и консултации по научни проекти чрез Интернет с чуждестранните университети, с които са установени двустранни устойчиви връзки. Съчетаването на солидни специализирани знания по икономика с владеенето на минимум два чужди езика е предпоставка завършилите специалността да са изключително конкурентни на трудовия пазар.

Завършилите специалността могат да работят:
• във външнотърговските отдели и дирекции на фирми, холдинги и международни компании;
• в структурите за пазарни и международни маркетингови операции;
• в поделения на Европейската комисия;
• в търговски представителства в чужбина;
• в международни икономически организации и др.

3. Научно изследователски приоритети и проекти
Дейността на членовете от катедра "МИО" застъпва широк спектър на изследователски области, кореспондиращи пряко в научно-преподавателската работа на отделните членове. Съществува обвързаност между научноизследователската и преподавателската дейности, при което се трансферират нови знания в работата със студентите (не само в прекия учебен процес, но при провеждането на вътрешните семинарни и учебни практики).
Основни изследователски области са: фирмена интернационализация, европейска интеграция, регионализъм и глобализъм в международните икономически отношения, външна търговия, управление на човешките ресурси, външноикономическа политика и стратегии и др.

Научно-изследователски проекти за периода 2009-2015:

Проекти 2015
Интернационализация на фирмите от винарската промишленост у нас – ръководител: доц. д-р Здравко Любенов

Проекти 2014
Сценарии за развитието на преките чуждестранни инвестиции и външната търговия на РБългария в контекста на европейската интеграция
ръководител: Доц.д-р Драгомир Илиев

Проекти 2012
Социалната корпоративна отговорност в европейската практика и у нас ръководител на екипа: Проф. д-р ик. н. Таня Горчева
Сравнително изследване на външния сектор на икономиките на България и Румъния
ръководител: Доц.д-р Галина Захариева

Междукултурните компетенции – средство за постигане на синергичен ефект в международния бизнес ръководител: Доц.д-р Драгомир Илиев

Проекти 2011 г