„Първа инвестиционна банка“ АД – петата банка присъединена към студентското кредитиране

На 20 юни 2016 г., „Първа инвестиционна банка“ АД се присъедини към студентското кредитиране, като сключи типов договор с министъра на образованието и науката. В изпълнение на чл. 10, ал. 1 и ал. 2, т. 1 и т. 2 от Закона за кредитиране на студенти и докторанти (ЗКСД) и във връзка с подписването на Типов договор за кредитиране на студенти и докторанти по ЗКСД,  „Първа инвестиционна банка“ АД стана петата банка у нас, която има право да предоставя този вид продукт. Освен в „Банка ДСК“ ЕАД, „Райфайзенбанк (България)“ ЕАД, „Алианц Банк България“ АД и „Юробанк България“ от 10.09.2016 г. студентите и докторантите ще могат да кандидатстват за отпускане на кредити по ЗКСД и в „Първа инвестиционна банка“ АД
Студентското кредитиране с осигурена държавна гаранция се урежда чрез правната рамка на ЗКСД, който има за цел да създаде условия за облекчаване на достъпа до висше образование в Република България.
Кредитирането на студенти и докторанти, като част от студентското подпомагане, е един от важните инструменти за постигане на по- добър баланс на съучастие във финансирането на висшето образование и разширяване на възможностите за достъп до него. Чрез механизма за споделяне на финансовата отговорност за обучение между държавата и обучаваните, се дава възможност за повишаване на образованието на млади хора, които нямат възможност да осигурят сами средства за такси за обучение и средства за издръжка на обучението.
Програмата за студентско кредитиране стартира от 01.09.2010 г. За периода от 01.09.2010 г. до 31.05.2016 г. са сключени общо 18 464 броя кредити по ЗКСД. Общият размер на договорените кредити е 117 760 583, 20 лв.