Отличените разработки на учениците, участвали в Националното ученическо състезание по статистика „15 години България в Европейския съюз – статистически измерения на промените“ , са отпечатани в брой 2/2022 г. на списание „Статистика“ в рубриката „Информации, рецензии, консултации“

Отличените разработки на учениците, участвали в националното състезание по статистика, са отпечатани в брой 2/2022 г. на списание „Статистика“ в рубриката „Информации, рецензии, консултации“. В този брой на списанието е отделено специално място на проведеното в СА „Д. А. Ценов“ – Свищов национално състезание по статистика „България в Европейския съюз“ с активното участие на представители на Националният статистически институт - д-р Богдан Богданов, заместник-председател на НСИ и д-р Галя Статева, Държавен експерт в дирекция „Обща методология, координация и анализ на статистическите изследвания“, НСИ.

Главният редактор на списание „Статистика“ д-р Богдан Богданов изтъква, че проведеното състезание е забележителна инициатива, в която релефно се отразява мястото на нашата страна в Европа през погледа на младите хора, приели предизвикателството да участват със свои разработки в състезанието. Същевременно изтъква, че с това състезание учените от Академията акцентират и на нещо особено важно - култивирането на статистическо мислене сред младежите на страната.

Доц. д-р Пламен Петков – ръководител на катедра „Статистика и приложна математика“ в СА „Д. А. Ценов“ – Свищов, запознава читателите с информация за проведеното национално ученическо състезание по статистика на тема „15 години България в Европейския съюз - статистически измерения на промените“ и отличените разработки от компетентното жури, съставено от преподаватели в катедра „Статистика и приложна математика“ и представители на практиката от Националния статистически институт, като са номинирани три разработки от журито и една от катедрата. Критериите, на основата на които са определени най-добрите разработки бяха оригиналност, аналитичност, иновативност, креативност и умения за набавяне, обобщаване, анализ и интерпретация на резултатите при използването на официална статистическа информация, както и демонстрираните възможности за аргументирано отстояване на собствени виждания, идеи и мнения.

Класираната на първо място разработка на тема „Отражението на приемането на България в Европейския съюз върху пазара на труда“ с автори Бетина Борисова, Християна Стефанова, Цветелина Богданова, отбор на Финансово-стопанска професионална гимназия „Васил Левски“, гр. Монтана, 11 а клас, е посветена на анализа на основните фактори, оказващи най-голямо влияние върху пазара на труда. В нея е представена неговата динамиката чрез показатели за населението, трудоспособните, безработните и заетите лица, както и коефициентите на заетост и безработица, а последствията от пандемията от COVID-19 върху пазара на труда са анализирани чрез сравнение на мерките и коефициентите на безработица в България, Румъния и Гърция. Изводът до който достигат авторите, е че членството в Европейския съюз влияе благоприятно на българския пазар на труда.

В класираната на второ място разработка на тема „15 години България в Европейския съюз - статистически измерения на промените“  с автори Георги Стоянов, Цветомира Георгиева, отбор на Професионална гимназия по икономика ,,Д-р Иван Богоров“ - Варна, XI д клас, се проследяват тенденциите в развитието на основни макроикономически показатели за България  след нейното приемане за член на Европейския съюз. Разгледани са икономиката на България като цяло, брутният  вътрешен продукт в текущи и съпоставими цени по паритет на покупателната способност, външнотърговският баланс, потреблението на населението по основни направления, пазара на труда в страната по регионални области, бедността и разпределението на доходите, както и някои основни аспекти на демографските процеси.

 

Класираната на трето място разработка на тема „15 години България в Европейския съюз - статистически измерения на промените“  с  автори Терин Елвер, Йоанна Митева, ученици от 12 клас, ПДТГ „Димитър Хадживасилев“ - Свищов, има за цел да очертае възможна изходна рамка за анализ на стопанските ефекти от членството на България в ЕС и да се направят някои наблюдения върху този анализ. На анализ са подложени: икономическото влияние на ЕС в България, произтичащата от членството на държавата мобилност на нейните граждани, политиката на ЕС и качеството на живот в България, демографските процеси преди и след приемането на България в ЕС и програмата за студентски обмен с цел обучение и стаж в чужбина - „Еразъм+“.

Със специалната награда на катедра „Статистика и приложна математика“ е отличена разработката „Електронната търговия в България и Европейския съюз“ с автори Веско Василев, Магдалена Минева, Габриел Георгиев, ученици от 12 а клас, ПГТ „Пенчо Семов“ – Габрово. Анализира се динамиката на показателите „Достъп на домакинствата до интернет“, „Предприятия с достъп до интернет“, „Лица, които са купували стоки и услуги по интернет за лични цели през последните 12 месеца“, „Предприятия, които продават стоки и услуги по интернет“ и „Индекс за навлизането на цифровите технологии в икономиката и обществото“.

 

Пълният текст на отличените разработки е достъпен в сайта на списанието https://spisaniestatistika.nsi.bg.