Центърът за международна дейност (ЦМД) е обслужващо звено на СА „Д. А. Ценов“, създадено с Решение № 7 от 09.07.2008 г. на АС на СА „Д. А. Ценов“  под наименованието Център за международно сътрудничесво и проекти. През 2015 г., с Решение № 1, т. 4 на АС от 14.09.2016 г., звеното е преименувано на Център за международна дейност.
ЦМД осъществява организационното, технологичното и техническото осигуряване на  международната дейност на Стопанска академия. Центърът отговаря за дейностите по създаване, поддържане и разширяване на международните контакти на СА „Д. А. Ценов“, които позволяват изграждането на трайни партньорства за научно и образователно коопериране. ЦМД допринася за интегрирането на висшето училище и неговата академична общност в световното образователно и научноизследователско пространство.

Дейността на ЦМД се организира в четири функционални направления:

1. направление „Международно сътрудничество“;
  2. направление „Международна мобилност“;
  3. направление „Международни прояви и протокол“;
  4. направление „Чуждестранни граждани“.
Направление „Международно сътрудничество“ отговаря за сключване, актуализиране, изпълнение, регистриране и архивиране на международни договори и меморандуми за партньорство между СА „Д. А. Ценов“ и чуждестранни организации и институции. То подпомага включването на Академията в международни консорциуми за съвместна образователна, научна и проектна дейност с чуждестранни организации и институции.

Направление „Международна мобилност“ отговаря за популяризиране на възможностите за осъществяване на входяща и изходяща мобилност по програми и двустранни договори на СА „Д. А. Ценов“. В неговия ресор са дейностите по организиране и провеждане на селекция на кандидати за международна академична мобилност, сертифициране на проведените международни мобилности и оказване на съдействие при академичното признаване на завършени периоди на обучение или практика в чужбина.

Направление „Международни прояви и протокол“ отговаря за популяризиране на възможностите и организиране участието на студенти, докторанти и преподаватели на СА „Д. А. Ценов“ в летни училища, образователни и научни форуми в чужбина. То подпомага организацията на почетни церемонии, форуми и работни срещи с участието на чуждестранни гости и съдейства при организацията на международни летни училища и майсторски класове в СА „Д. А. Ценов“.

Направление „Чуждестранни граждани“ се ангажира с приема и прегледа за техническо и нормативно съответствие на документи за кандидатстване на чуждестранни граждани за приемане за обучение в СА „Д. А. Ценов“. То осъществява комуникация с национални и чуждестранни институции и организации за информационно и документално обезпечаване на решенията за академичното признаване на висше образование и на завършени периоди на обучение в чуждестранни висши училища. В неговия ресор е и насочването на документи за кандидатстване на чуждестранни граждани към МОН с цел издаване на удостоверение за приемане за обучение в Република България.

ЦМД се ръководи и представлява от директор. Директорът е на пряко подчинение на ректора на СА „Д. А. Ценов“.

В изпълнение на своите функции, директорът на ЦМД се подпомага от главен координатор и координатори.

Дейността на ЦМД, както и функциите на директора, главния координатор и координаторите се уреждат в Правилника за устройството и дейността на Центъра за международна дейност на Стопанска академия “Д. А. Ценов”.