Увереността на студентите от Стопанска академия в качеството на полученото образование – най-висока в Европа

Увереността на студентите от Стопанска академия „Димитър А. Ценов” в качеството на полученото образование е най-висока в сравнение с тази на колегите им от цяла Европа. Това показват резултатите от проведената електронната анкета trendence Graduate Barometer 2012 – European Edition. Изследването обхваща над 300 000 студенти и повече от 900 университета в 24 европейски държави.

Trendence Graduate Barometer 2012 – European Edition

Показател % на удовлетвореност на студентите

Стопанска академия

България

Европа

Репутация на университета сред работодателите

79,10%

62,50%

68,00%

Съдържание и структура на следването

73,20%

75,60%

31,70%

45,20%

Високо ниво на университетските административни услуги

67,50%

62,10%

49,50%

Град с по-ниска месечна издръжка

87,50%

34,40%

44,00%

Допълнителни дейности / Студентски живот

83,10%

58,30%

62,50%

Доверието на студентите по отношение на професионалните перспективи е измерено чрез „оптимистичен индекс на trendence”. Според проучването,76% от анкетираните студентите от Стопанска академия са на мнение, че ще се реализират сравнително бързо на пазара на труда. „Оптимистичният индекс” на свищовските студенти е по-висок от средния за България (75,5%) и изобщо за Европа (71,9%), което подчертава увереността им в това, че качеството на полученото образование в СА „Д. А. Ценов” ще им позволи да започнат своето професионално развитие непосредствено след завършване на обучението.

Свищовската академия получава от анкетираните студенти оценки, надминаващи средните стойности за Европа по 10 от наблюдаваните 16 показатели за удовлетвореността. Сред показателите, по които студентите от Стопанска академия изразяват най-висока в Европа удовлетвореност, са съдържание и структура на учебните курсове, практическа насоченост на учебния процес, репутацията на висшето училище сред работодателите, ресурсите на учебното заведение, развитие на информационните технологии, качеството на студентските общежития.
Академията в Свищов се ползва с висока репутация сред работодателите според 79,1% от студентите, което превишава средните стойности на показателя както за България (62,5%), така и за Европа (68,0%). Малко над средноевропейското равнище (70,8%) е и удовлетвореността на свищовските студенти от съдържанието и структурата на учебните курсове (73,2%). Практическата насоченост на учебния процес в Стопанска академия получава 58,3% одобрение сред студентите. По този показател Академията надминава средното равнище за Европа от 54,7%, както и средното равнище за България, което е 52,0%. По-висока е и удовлетвореността на свищовските студенти по отношение на „придобити знания и умения” – 57,3% от анкетираните от Стопанска академия посочват, че придобитите знания и умения по време на тяхното обучение ще им помогнат в бъдещото им  професионално развитие. Средното равнище за България по този показател е 55,5%, а за Европа е 52,6%.

Рязко се откроява удовлетвореността на студентите от ресурсите на Стопанска академия – 88,5% при  средноевропейското равнище 69,2%. По показателя „развитие на информационните технологии” студентите в Свищов дават оценка 78,0% на IT условията, при средна оценка за европейските висши училища от 65,5%.
Почти два пъти надминава средното ниво в европейските висши училища удовлетвореността на студентите от качеството на общежитията в Свищов – 75,6% срещу 45,2% за Европа, и 31,7% в България. Високо е и нивото на административните услуги в Стопанска академия, за които одобрението на студентите е 67,5%, при  средноевропейското равнище от 49,5%.

Студентите в Стопанска академия показват 70,4% удовлетвореност от международната дейност на висшето училище, която е по-висока и от тази в Европа (66,2%), и от  средната за България (66,5%). По показателя „ниво на владеене на английски език от студентите”, при средна стойност от 49,2% за България, Стопанска академия отчита малко над средното за страната - 51,3%. По този показател свищовските студенти изпреварват колегите си и от  университети от държави като Португалия (47,8%), Италия (41,4%), Испания (37,1%) и Турция (36,4%), в които нивото на владеене на английски език от студентите е по-ниско от средното за България.

Местоположението на Академията в град Свищов също се оценява добре от студентите – 87,5% са доволни от ниската издръжка на живота в града, докато в Европейските висши училища едва 44,0% от студентите са изразили такава удовлетвореност.
Стопанска академия дава на студентите добри възможности за „допълнителни дейности/студентски живот”. По този показател удовлетвореност са изразили 83,1% от анкетираните, при средна удовлетвореност в Европа 62,5%, а в България 58,3%.
Анкетираните студенти от Стопанска академия „Д. А. Ценов” изразяват висока (над средната за България и Европа) удовлетвореност и по отношение на „работа на университетския кариерен център”.