Свищовски студент-информатик стана шампион по джудо от Национална универсиада 2019

Свищовският студент Едмон Белчев завоюва първо място и шампионска титла по джудо от Национална универсиада 2019, която се проведе във Варна. Второкурсникът от Стопанска академия, който се обучава в спец. „Бизнес информатика”, участва за втора поредна година в студентската надпревара, като през 2018 г. в София стана вицешампион. В тазгодишното издание на най-мащабното университетско спортно събитие, организирано от Асоциацията за университетски спорт „Академик”, участваха около 1000 студенти от над 20 университета, които се състезаваха в 12 вида спорт. Състезанието по джудо се проведе в зала на Национална спортна база „Спортпалас”, в съответствие с най-новите технически правила на Българска федерация по джудо.

Като представител на Университетски спортен клуб „Димитър А. Ценов”, Едмон Белчев се състезава в категория 66 кг. За да се пребори за златото, младият IT специалист от Свищов се изправи срещу опоненти от Софийски университет, Академия на МВР и Русенски университет. И трите срещи завършиха с ипон чиста победа за свищовския студент. Едмон Белчев тренира джудо в местния спортен клуб „Джудоспорт” със старши треньор Севдан Златанов, а в УСК „Д. А. Ценов” негов треньор е ст. преп. д-р Силвия Иванова. Той е многократен вицешампион и бронзов медалист от републикански първенства по джудо за мъже, и вицешампион на балканско първенство.