Студенти от Стопанска академия се потопиха в реална работна среда на Митнически пункт Калотина и на Летище София
На 25 април 2025 г. студенти от Стопанска академия „Димитър А. Ценов”, гр. Свищов участваха в практическо обучение в областта на митническия контрол, което бе проведено със съдействието на Агенция „Митници“ на Митнически пункт Калотина и в района на Летище „Васил Левски“ - София. В обучението се включиха общо 15 студенти от магистърска специалност „Валутен, митнически и данъчен контрол” (ВМДК) и от 3-ти и 4-ти курс на специалност „Стопански и финансов контрол” (СФК). Студентите бяха придружени от доц. д-р Момчил Антов, преподавател в катедра „Контрол и анализ на стопанската дейност“ към Академията и зам. председател на Националната организация на митническите агенти (НОМА).
На МП Калотина, началникът на пункта разясни и показа на студентите всеки отделен етап от контролните действия на вход и на изход от страната на лек автомобилен и тежък товарен трафик, като отговори и на редица възникнали въпроси. Бяха демонстрирани различни контролни техники, включително използването на рентгенова система за откриване на недекларирани стоки в товарните помещения или в специално пригодени за целта тайници на превозните средства. Студентите имаха възможността да проследят митническото оформяне на товари, напускащи страната (износ), като се запознаха с използваните за целта митнически информационни системи и всички документи, придружаващи стоките.
В края на обучението в района на пункта експерти от дирекция „Управление на човешките ресурси“ към ЦМУ на Агенция „Митници“ представиха пред студентите възможностите за стаж и кариерно развитие в структурите на Агенцията, като мотивираха у тях още по-силен интерес за професионално развитие в тази сфера.
Практическото обучение продължи в района на Летище „Васил Левски“ – София, където домакин бе Авиейшън Сървисиз България, наземен оператор за обработка на товари на летището. Студентите имаха възможността да проследят целия процес по обработка каргото на пристигащ самолет от трета за ЕС страна, въвеждане на пратките във временен митнически склад и възможностите за тяхната последваща митническа обработка с цел допускане на митническата територия на Съюза. Представена им бе организацията на функциониращите при наземния оператор временен, митнически и данъчен (акцизен) складове, както и циркулацията на стоки в, от и между тях. Представителят на домакина обърна внимание и върху необходимостта на практиката от млади, подготвени и мотивирани кадри с познания и компетенции в областта на митническия контрол, които да осъществяват ефективна комуникация и взаимодействие с митническите органи.
След приключване на обучението и срещите с представителите на практиката студентите споделиха, че посещението е обогатило познанията им относно реалните изисквания на работната среда, в която им предстои да се интегрират след завършване на тяхното образование. Като един от резултатите от мероприятието може да се посочи повишения интерес на студентите към професиите на митническия инспектор и на митническия представител.