Смесена интензивна програма на Стопанска академия посрещна участници от седем държави
В периода 20-30 юни 2025 г. се проведе смесена интензивна програма на тема: „Смесените интензивни програми: равносметка и поглед към бъдещето“. Програмата беше координирана и реализирана от СА „Д. А. Ценов“. В нея взеха участие 20 обучаеми от седем държави – преподаватели и служители на висши училища от университетския алианс KreativEU.
Събитието беше официално открито на 20 юни 2025 г. в град Пловдив. В „града под тепетата“ обучаемите имаха възможността да се „потопят в тайните“ на смесените интензивни програми. В рамките на 5-дневен интензивен тренинг и с помощта на различни педагогически подходи бяха представени регулаторната рамка при смесените интензивни програми и възможните стратегии за тяхното планиране и организиране с оглед постигане на условията за легитимност и желаните резултати за всички заинтересовани страни. В рамките на тренинга бяха третирани въпроси, свързани с управление на жизнения цикъл на смесените интензивни програми, планиране на събития през призмата на икономиката на преживяванията и измерване на удовлетвореността. Специално внимание беше отделено на провеждането на виртуалната част от смесените интензивни програми и стратегиите за повишаване на въвлечеността и ангажираността на участниците. Представен беше и геймифицираният електронен курс на Академията, разработен за целите на интензивната програма с цел осигуряване на среда за онлайн колаборация, активно взаимодействие с електронно съдържание и създаване на образователни преживявания за обучаемите в рамките на виртуалната част от тренинга.
Интересен момент в програмата на събитието беше рефлексията на студенти, докторанти и персонал относно участието им в международна мобилност и смесени интензивни програми. Изказаните мнения и дадените препоръки относно тематичната насоченост, обхвата, балансирането на програмата, активностите по време на физическата част и организацията на виртуалния компонент бяха използвани както при идентифицирането и структурирането на измеренията за измерване на удовлетвореността, така и при дизайна на бъдещи смесени интензивни програми.
Разделени в екипи, следвайки препоръките и обратната връзка за минали смесени интензивни програми, обучаемите имаха възможността да проектират свое събитие, като предложат тема, приоритет, целева група, партньорство и роля на партньорите, описание и използвани педагогически методи и стратегии, очаквани резултати, период и място на провеждане на физическата част, период и среда за провеждане на виртуалната част.
По време на физическата част, участниците в смесената интензивна програма се запознаха и с част от културно-историческото наследство на България. В културната програма на събитието бяха включени обекти, включени в индикативния списък на световното културно наследство на ЮНЕСКО.
Събитието беше официално закрито на 30 юни 2025 г., когато в рамките на виртуална сесия, обучаемите представиха стратегия за комуникация на разработената от тях смесена интензивна програма. Смесената интензивна програма завърши с три готови за използване от университетски алианс KreativEU смесени интензивни програми.
Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения принадлежат изцяло на техния автор и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската изпълнителна агенция за образование и култура.