Проф. д-р ик. н. Атанас Дамянов „Доктор хонорис кауза” на Тернополския национален икономически университет – Украйна

Проф. д-р ик. н. Атанас Дамянов, ръководител на катедра „Международни икономически отношения” в Стопанска академия „Димитър А. Ценов” е удостоен с почетното звание „Доктор хонорис кауза” на Тернополския национален икономически университет – Украйна. Свищовският професор получи почетните символи за присъденото му звание на официална церемония в украинския университет на тържествено заседание на научния съвет на висшето училище от ректора – проф. д-р ик. н. Андрей Крисоватий.

Сред мотивите за номинацията, представени на церемонията, е приносът на проф. Дамянов за дългогодишното сътрудничество между Стопанска академия и Тернополския национален икономически университет. Проф. Дамянов, в качеството си на ректор на  Свищовската Алма матер през 1991г. подписва първият  договор за партньорски взаимоотношения между двете висши училища.

Академичното слово, което свищовският учен изнесе на руски език като новия "Доктор хонорис кауза" на Тернополския национален икономически университет, бе на тема "Гравитационните сили на икономическите съюзи".

След завръщането си в Свищов, проф. Дамянов сподели, че визитата му в Украйна за пореден път го е убедила в авторитета, който Стопанска академия има в тази страна. "Една страна, която има аспирации към Европейския съюз, разчита много на нашето висше училище. Ректорът и цялата ректорска институция на Тернополския национален икономически университет разчитат много на нашия ректор за помощ, за съвети" – сподели проф. Дамянов на официална церемония в Стопанска академия за честване на 20-годишнината на създадената и ръководената от него катедра "Международни икономически отношения".