Представители на Стопанска академия участваха в дискусия по проблемите на обучението по застраховане и социално дело

На 24 април 2025 г., по инициатива на Фондация „Проф. д-р Велеслав Гаврийски“, бе проведена Среща разговор по проблемите на професионалната подготовка и кадровото осигуряване със специалисти на дружествата в застрахователния и осигурителния бизнес на страната в контекста на намаляващия интерес към обучение по академичната специалност „Застраховане и социално дело“. Форумът се проведе в Университета за национално и световно стопанство – гр. София с участието на представители на домакина (проф. д-р Цв. Стоянова - Зам.-ректор по институционално и бизнес сътрудничество и студентски политики на УНСС), на организатора (проф. д-р ик. н. Н. Павлов – Председател на УС на фондация „Проф. д-р Велеслав Гаврийски“, проф. д-р ик. н. Диана Иванова – Главен секретар на фондация „Проф. д-р Велеслав Гаврийски“ и г-жа К. Мишева – Технически секретар на фондация „Проф. д-р Велеслав Гаврийски“), на академичната общност, пряко ангажирана с обучение и изследвания по застраховане и осигуряване (доц. д-р Р. Ерусалимов – Декан на факултет „Финанси“ и доц. д-р Пл. Йорданов – Ръководител катедра „Застраховане и социално дело“ при СА „Д. А. Ценов“ – Свищов, доц. д-р Г. Димитрова – Научен секретар на катедра „Човешки ресурси и социална защита при УНСС, доц. д-р Ст. Киров – Ръководител катедра „Финанси“ при ИУ – Варна, проф. д-р Ст. Димитров – Ръководител катедра „Финанси и застраховане“ при ВУЗФ), и на представители на действащите асоциации на застрахователните и осигурителните компании и бизнеса (г-н Н. Станчев – Председател на Управителния съвет и Главен изпълнителен директор на „Дженерали Застраховане“ АД, Председател на Асоциацията на българските застрахователи и Зам.-председател на Управителния съвет на фондация „Проф. д-р Велеслав Гаврийски“, г-жа Ев. Милтенова - Председател на Управителния съвет на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване, г-жа Св. Несторова - Председател на Надзорния съвет на Пенсионноосигурителна компания „Доверие“ и Зам.-председател на Управителния съвет на фондация „Проф. д-р Велеслав Гаврийски“, д-р Н. Здравков – Управител на Ай Ен Джи Иншурънс Брокерс ЕООД, член на Съвета на директорите на Ес Ди Ай Груп ЕАД, член на Управителния съвет на Българска асоциация на застрахователните брокери и на Управителния съвет на фондация „Проф. д-р Велеслав Гаврийски“ и г-жа Р. Бончева – Управител на Съгласие Инс Брокер ЕООД и Председател на Управителния съвет на Асоциация на застрахователните брокери в България).
Форумът бе открит от проф. д-р ик. н. Н. Павлов, а приветствие към участниците от името на университета-домакин отправи проф. д-р Цв. Стоянова.

Г-н Н. Станчев очерта основните проблеми на бизнеса, свързани с привличането на подготвени млади специалисти, мотивирани за професионална и добре платена реализация и професионална кариера в сферата на застраховането и осигуряването. Той насочи внимание към предизвикателствата на демографското развитие на населението на страната, недостатъчната видимост в публичното пространство и възможностите за интензифициране на съществуващата комуникация между бизнеса и академичните среди.
Г-жа Св. Несторова представи опит и впечатления от участието си в кампанията за повишаване финансовата грамотност на учениците. Основен проблем, според нея, е формираната „изкривена“ представа за функционирането на пенсионноосигурителната система и за дейността на застрахователните компании, обуславяща недостатъчния интерес както към ползване на предлаганите застрахователни и осигурителни продукти, така и към обучението по застраховане и осигуряване. Тя декларира готовност за включване на бизнеса в образователния процес с лектори, презентации и атрактивни възможности за кариерно развитие.
Д-р Н. Здравков изрази становище, че академичните среди са длъжни активно да рекламират предлагания от тях образователен продукт чрез професионалните кариери на своите успешни възпитаници.
Проф. д-р ик. н. Д. Иванова представи основните акценти в дейността на фондация „Проф. д-р Велеслав Гаврийски“, свързани с проучване потребностите от кадри на работодатели в сектора, проучване на финансовата грамотност и провеждане на обучения в средните училища, обучения по проблемите на дигитализацията на дейността на застрахователните и осигурителните компании, ежегодното номиниране за принос в развитието на застраховането и осигуряването и др.
Г-жа Ев. Милтенова и г-жа Р. Бончева изразиха становище относно необходимостта от насочване на усилията както към повишаване на финансовата грамотност на учениците, така и към повишаване на общото равнище на застрахователната и осигурителната култура особено на активната част от населението на страната.
На свой ред представителите на академичната общност представиха дейността си и предлаганите от тях образователни продукти.
Доц. Р. Ерусалимов и доц. Йорданов посочиха, че обучаващата катедра прави необходимото за поддържане на създадените традиции и изградената репутация на обучението по застраховане и осигуряване в СА „Д. А. Ценов“ – Свищов, като голяма част от усилията са насочени към преодоляване на географската отдалеченост на града и предлаганата образователна инфраструктура от столицата, където са разположени ръководните центрове на бизнеса, чрез организиране на научно-практически форуми, публични лекции, посещения и обучения в реалната работна среда в офиси на застрахователни и осигурителни компании, развитие на стипендиантски и стажантски програми съвместно с бизнеса и др. Като примери бяха посочени традиционните форуми, посветени на актуалните проблеми на застраховането и осигуряването (мероприятието за настоящата година е предвидено да се проведе на 10 и 11 октомври 2025 г. в СА „Д. А. Ценов“ – Свищов), съвместните обучения, провеждани в рамките на „Булстрад Академия“, програмата за летни стажове в офиси на „Мусала Иншурънс Брокер“ ООД, активностите в рамките на създадените през 2021 г. Клъстер в областта на застраховането, данъчния и митническия контрол и през 2022 г. „Алианс по застраховане и социално дело“, сътрудничеството със специалисти от системата на Националния осигурителен институт при провеждане на обучения и научни изследвания и др. Основен проблем, според тях, е недостатъчната степен на познаване на особеностите на застрахователната и осигурителната дейност - като цяло в обществото и в частност формирана в системата на средното образование, във връзка с което изразиха очаквания за оповестяване на ясно дефинирани конкретни изисквания от страна на работодателите към младите специалисти, които да бъдат използвани като отправен пункт при разработване на учебната документация и организацията на обучението по специалността.

Доц. Г. Димитрова сподели, че обучението по специалността, независимо, че се провежда в столицата, също се сблъсква с проблема, породен от недостатъчната степен на познаване на спецификата на застраховането и осигуряването. Тя посочи, че в обучението се залага на съвместни инициативи с бизнеса, реализирани най-често под формата на провеждане на обучения в реална работна среда и публични лекции на специалисти от практиката.
Доц. Ст. Киров на свой ред сподели, че обучението по застраховане и социално дело в ИУ – Варна също е изправено пред предизвикателството да преодолява географската отдалеченост от столицата чрез използване на обучение в реална работна среда в офиси и представителства на застрахователни и осигурителни компании, организиране на лекции и практически обучения със специалисти от практиката, студентски стажове и др. Той посочи, че едно от средствата за трудово посредничество, кариерно консултиране, организиране на стажове и осъществяване на контакт с работодателите е поддържаната от висшето училище дигитална платформа „Мрежа за сътрудничество с бизнеса“. Възможностите за повишаване качеството и атрактивността на обучението по застраховане и социално дело, според него, трябва да бъдат търсени в съвместни действия, насочени към организиране на онлайн лекции по актуални теми, организиране на летни студентски училища, национални състезания и стипендии.
Проф. д-р Ст. Димитров посочи, че обучението по застраховане и осигуряване във ВУЗФ е насочено към обвързване на теоретико-методологическия фундамент с практиката на застрахователния и осигурителния бизнес.
Водените разговори и дискусии бяха ръководени и обобщени от проф. д-р ик. н. Н. Павлов. В заключение, участниците в срещата изразиха подкрепата си за разписване на Пътна карта с конкретни съвместни действия и срокове за реализация в подкрепа на стратегическото партньорство и взаимноизгодно сътрудничество между университетските структури и бизнеса.