Нови алумни клубове учредиха възпитаници на Стопанска академия в Свищов

Възпитаници на специалност „Финанси, кредит и застрахователно дело” се срещнаха в Стопанска академия „Димитър А. Ценов” 40 години след дипломирането си. В аулата на родната Алма матер, випуск 1979 бе приветстван от проф. д-р Андрей Захариев – ръководител на катедра „Финанси и кредит” и гл. ас. д-р Юлиян Господинов – координатор „Образователен маркетинг” в Академичния център за кариерно консултиране и връзки с обществеността. Особено вълнение сред гостите предизвика презентацията за създаването на свищовското висше училище, дарението на Димитър Ценов, историята на първата академична катедра по финансови науки в България – катедра „Финанси и кредит” при СА „Д. А. Ценов”./

Мнозинството от участниците в другарската среща имат запомняща се кариера в сферата на финансите, застраховането и осигуряването, и техния житейски път е белязан завинаги с годините на обучение в Алма матер в Свищов. С мили спомени от студентските години и с благодарност за топлото посрещане, възпитаниците на випуск 1979 от спец. „Финанси, кредит и застрахователно дело” учредиха алумни клуб „Ценовисти”. За председател на новоучредения клуб бе избран Йордан Георгиев от Варна. Сред основните цели, които си постави клубът, са: да съхрани и запази академичните традиции, знания и опит за финансовата професия; да популяризира подхода, академичния стил и амбиции на Стопанска академия.
Алумни клуб учредиха и славни футболисти-ветерани на „Академик”, голяма част от които са завършили спец. „Финанси”. На проведената среща в родната Алма матер, ветераните с шампионски сърца бяха приветствани от проф. д-р Марияна Божинова – зам.-ректор, проф. Захариев, доц. д-р Стоян Проданов – координатор „Връзки с бизнеса” на катедра „Финанси и кредит” и изп. директор на ЗК „Бул Инс” АД, гл. ас. д-р Юлиян Господинов.

Футболните деятели избраха за име на своя алумни клуб „Академик Свищов – ветерани”, а за председател – Илия Попов. Подписи под учредителните документи на клуба положиха: Иван Генов – нападател; Атанас Борисов – нападател; Александър Бенчев – защитник; Олег Кърчев – нападател; Петко Петков – нападател; Петър Шанкулов – защитник; Бено Колипатков – централен защитник; Станимир Спасов Проданов – десен защитник; Красимир Иванов Тодоров – нападател; Васил Петков Ценов – защитник и капитан на отбора; Йордан Ст. Даковски – нападател; Недялко Босилков – нападател; Митко Метев – защитник; Марин Дамгов –защитник; Цветан Марков – вратар; Николай Константинов – нападател, секретар и президент на клуба; Илия Попов – защитник; Иван Нончев – защитник. Сред набелязаните цели и задачи са запазване на спортната слава и успехи на Академик – Свищов, популяризиране на Академията и подкрепа за студенти-спортисти.
Домакините от СА „Д. А. Ценов” подготвиха и приятни изненади за участниците в другарските срещи. Организирани бяха церемонии с академични тоги и барети, посещения и презентации в академичния музей. Всеки гост получи значка на Стопанска академия, информационни брошури и рекламни материали.