Министърът на образованието Красимир Вълчев посети Свищовската академия

Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев посети Стопанска академия „Димитър А. Ценов“. В Свищовското висше училище той бе посрещнат от ректора доц. д-р Марин Маринов и академичното ръководство в лицето на тримата зам.-ректори проф. д-р Атанас Атанасов, доц. д-р Здравко Любенов и доц. д-р Светослав Илийчовски, и пом-ректора доц. д-р Валентин Милинов.
Министър Вълчев проведе работна среща с членовете на Академичния съвет, на която сподели свои виждания за стратегическото управление и развитието на системата на висшето образование и как висшите училища могат да бъдат полезни при реализиране на промени в средното образование.


„Ние сме партньори в управлението и на системата, и на отделните висши училища. По принцип те ни помагат във всички важни задачи и в системата на училищното образование“, каза образователният министър. По думите му, системите на средното и на висшето образование са скачени и той очаква висшите училища да се включат в работата по учебните програми, които ще се разработват занапред, а в голяма степен – да участват в подготовката на учителите най-вече по математика, информационни технологии и природни науки (химия и физика), при които има голям недостиг. Предвижда се икономическите висши училища да въведат прием с оценка от матура по математиката, а техническите – с математика и физика, като така ще се насърчи изучаването на математика. Според Красимир Вълчев, математиката развива важни умения като концентрация, аналитично, абстрактно и логическо мислене, а имено хора с такива умения ще са полезни на икономиката. Говорейки за промените през следващите десетилетия, министърът коментира какво ще изискват бъдещите професии, какво ще бъде заменено от изкуствения интелект и как да се променя дизайна на учебните програми и учебните планове, за да предоставят по-широк набор от умения. По думите му, системата на висшето образование трябва да дава повече базови и професионални знания, но да са с по-широка основа, не толкова тясно специализирани. В бакалавърските специалности да има повече социални, стопански и хуманитарни дисциплини и да са по-интегрални, а в магистърските програми – по-специализирани.

„В следващите десетилетия висшето образование ще става все по-глобално и международно, хората ще стават все по-мобилни. … В Свищовската академия Вие имате традицията, школите, преподавателите и ако гледате и действате стратегически, можете да бъдете много по-конкурентни на пазара на качествено висше образование“, каза министърът на образованието. Според него, една от очакваните промени за в бъдеще е, че днешните ученици ще сменят три пъти професията си и затова ще се увеличават желаещите за втора или следваща магистратура. Препоръката, която министър Вълчев отправи към Свищовското висше училище е да продължи да участва в повече мрежи и повече съвместни проекти с други университети в страната и чужбина, защото само обединени по-малките български и европейски висши училища, могат да бъдат видими и конкурентни на по-големите.  Той призова по-често да се водят разговори за това, накъде върни Академията, заедно да се говори за развитието на висшето образование и да се залага на системата на висшето образование, за да просперираме като икономика.

Ректорът благодари на министър Вълчев за далновидността и подкрепата, която той е оказвал винаги на Свищовската академия и за това, което прави за българското образование. Доц. Маринов покани образователния министър през следващата учебна година да изнесе публична лекция пред свищовските студенти.