Катедра „Статистика и приложна математика“ организира Ден на статистиката
В периода 10-11.05.2025 катедра „Статистика и приложна математика“ организира Ден на статистиката чрез посещение на студенти и преподаватели в реална работна среда. Мероприятието се проведе в Учебно-квалификационен център на Националния статистически институт в с. Сливек, област Ловеч. Присъстваха преподаватели от катедрата, студенти, докторанти и представители на практиката. Програмата включваше Кръгла маса на тема „Актуални проблеми на статистическата практика“, Дискусия „Удовлетвореност на студентите от обучението в специалности „Бизнес статистика и анализи“ (ОКС „бакалавър“), „Статистическо бизнес консултиране“ и „Анализ на данни със специализиран софтуер (съвместна програма)“ (ОКС „магистър“)“ и Вечер на специалността.
Срещата бе открита от доц. д-р Пламен Петков - ръководител на катедра „Статистика и приложна математика“. В своето приветствие доц. Петков представи участниците в кръглата маса и поясни целта на дискусията, като прикани за съвети, препоръки и мнения относно образователния процес.


Кръглата маса стартира чрез публична лекция на тема „Кръговата икономика – развитие без граници“, представена от д-р Цветозария Гатева - началник на отдел „Статистически изследвания Ловеч“ при ТСБ Северозапад. В своята лекция тя запозна присъстващите с принципите, визията и дилемата за избор на линейна или кръговата икономика. Представи сравнителен анализ на дейностите свързани с внедряването на кръговата икономика в България и в други европейски страни. Обоснова връзката между стремежа за намаляване на отпадъците и повишаването на природните ресурси като акцентира върху основните детайли при реализацията на прехода към „зелена“ и конкурентоспособна икономика. Лекцията завърши с очертаването на план за безпроблемно преминаване от линейна към кръгова икономика, за което са нужни адекватни нормативни регулации, регламентиране на държавни стимули чрез директно държавно финансиране и поощряване на дейности по създаване на центрове за повторна употреба и повишаване на равнището на информираност на населението и на бизнес субектите.
Г-н Иван Митков, ръководител отдел „Данни и Изкуствен интелект (ИИ)“ в Лидл България и задочен докторант по докторска програма „Статистика и демография“ представи презентация на тема „Data Science & AI в Ритейл индустрията - поглед отвътре“, с която запозна присъстващите със същността на ритейл индустрията на бързооборотни стоки в България и значението на анализа на данни за сектора. Особен интерес сред присъстващите предизвикаха представените статистически проблеми в сектора, свързани с прогнозиране на търсенето, сегментиране на клиенти и разпознаване на измами. Анализът на данни, подчерта г-н Митков, е ключов в ритейл индустрията, при който се използват огромни обеми от данни, което налага и необходимостта от оптимизация. Това се извършва въз основа на персонализация за клиентите, по-добри решения и оферти за потребителите и постигането на конкурентно предимство пред останалите ритейл оператори в България с помощта на специално разработеното приложение Lidl plus. В заключение бяха представени възможностите за кариера в Data Science & AI в ритейл сектора.
Д-р Костадин Костадинов представи основни резултати от изследване на тема „Пилотен анализ на разходите на НЗОК за лекарствени продукти за домашно лечение в периода 2021-2024“. Уточнявайки, че пазарът на лекарствени препарати е пример за „пазарни несъвършенства“, съчетан с висока хетерогенност в достъпа до лекарствени продукти, методите за ценообразуване и разпределението на разходите между осигурител и осигурен, той представи ясни аргументи, че са необходими политики, базирани на данни, за бъдат посрещнати бъдещите предизвикателства свързани с повишената заболеваемост, застаряване на населението и навлизането на скъпоструващи иновативни медикаменти. В своето изследване д-р Костадинов установява значимo увеличениe на общите разходи (66.8%) при несъразмерно увеличение на общият обем (14%), значителна „финансова тежест“ на редките заболявания наред със сърдечно съдовите и метаболитните и висока еластичност на разходите спрямо увеличението на населението над трудоспособна възраст.


Особен интерес предизвика дискусията относно удовлетвореността на студентите от обучението в специалностите в ОКС „бакалавър“ и ОКС „магистър“, които се развиват от катедра „Статистика и приложна математика“. Присъстващите студенти, преподаватели и представители на практиката изказаха своите препоръки и мнения за качеството на образователния процес и възможностите за бъдещото развитие на развиваните специалности в трите степени на висшето образование.
Срещата бе закрита от доц. д-р Пламен Петков, който благодари на участващите за интересните презентации, както и на присъстващите студенти и гости на събитието, които взеха активно участие в дискусията. Денят на статистиката завърши със символична „Вечер на специалността“, на която бе връчена официално и дипломата за ОНС „доктор“ на последния успешно защитил докторска разработка по докторска програма „Статистика и демография“ Пламена Йорданова Колева.