Футболният отбор на Стопанска академия „Д. А. Ценов” – Свищов с отличие от Националния университетски шампионат

Дългогодишните успешни футболни традиции на представителния отбор на Стопанска академия „Д. А. Ценов” – Свищов бяха категорично затвърдени в завършилия Национален университетски шампионат по футбол – 2018/2019 г., организиран и провеждан от АУС „Академик” и Аматьорската футболна лига (АФЛ) към Българския футболен съюз (БФС). В шампионата участваха 18 представителни отбора на висши училища от страната, разпределени в три регионални групи. Студентският футболен отбор на Стопанска академия завърши участието си в пролетния полусезон в група „Север” с три убедителни победи. Тимът, воден от старши преподавател д-р Асен Атанасов, гостува на Технически университет Варна и Русенски университет „Ангел Кънчев”, и посрещна на свой терен Шуменски университет „Константин Преславски”. В първото гостуване отборът на Стопанска академия надигра убедително варненския тим с 4:0, а в домакинската среща победи с 3:0 гостите от Шуменския университет. Последният мач, в който се решаваше първото място в група „Север”, се игра на стадиона на спортния комплекс на Русенския университет,  където гостите от Свищов завоюваха третата си победа за пролетния полусезон с резултат 1:3.

Първото място на свищовските студенти в групата им даде правото да играят директно на ¼ финали, където жребият им отреди за съперник финалиста от последните два университетски шампионата –  представителният футболен отбор на Югозападен университет Благоевград. Футболният двубой се състоя в град Правец, където след много динамична, оспорвана и качествена игра, резултатът в редовното време на мача бе 2:2, като отборът на Стопанска академия „Д. А. Ценов” – Свищов на два пъти повежда в резултата с голове на Кирил Фидин и Петър Петров. Последва изпълнение на наказателни удари. Вратарят на свищовския отбор – Виктор Владимиров, направи блестящо спасяване, а неговите съотборници бяха безпогрешни при ударите от бялата точка, с което подпечатаха победата с 7:6 (след дузпи) и участието си във финалната четворка на Националния футболен шампионат.
Финалните двубои се изиграха в рамките на Национална Универсиада Варна 2019 г., и по волята на жребия, отборът на Стопанска академия „Д. А. Ценов” – Свищов се срещна с Минно-геоложки университет (София). След равностойна игра и достойно представяне свищовският тим отстъпи с 0:3 и се класира на трето място в Националния университетски шампионат по футбол.
Междувременно, в гр. София се проведе и финалната фаза от шампионата по футзал, като отборът на Стопанска академия „Д. А. Ценов” – Свищов завърши на почетното четвърто място. Съдействие и подкрепа при организацията за участието във футболните шампионати оказа Студентски съвет при Стопанска академия „Д. А. Ценов” – Свищов.
Заслугата за постигнатите резултати е на целия отбор в състав: Виктор Владимиров; Кирил Фидин; Светослав Кръстев; Цветелин Иванов; Ивайло Райчев; Виктор Иванов; Стефан Иванов; Петър Петров; Йордан Йорданов; Мартин Колев; Велислав Денчев; Октай Адем; Георги Бислимов; Ивайло Александров; Лука Луканов; Ивайло Дангуров; Роберт Росинов; Пламен Иванов; Милен Иванов.