Държавното студентско първенство по тенис на маса събра в Свищов състезатели от 18 висши училища

Държавното студентско първенство по тенис на маса, организирано от Асоциация за студентски спорт „Академик”, съвместно със Стопанска академия „Димитър А. Ценов”, събра в Свищов състезатели от 18 висши учебни заведения. Състезанието се проведе в залата на спортен комплекс Свищов.

Освен отборът на домакините – Стопанска академия, в първенството участваха отборите на: Софийски университет „Св. Климент Охридски”; Университет за национално и световно стопанство – гр. София; Национална спортна академия „Васил Левски”; Югозападен университет „Неофит Рилски”- гр. Благоевград; Великотърновски университет „Св. Св. Кирил и Методий”; Технически университет – гр. София; Технически университет  – гр. София , филиал - гр. Пловдив; Медицински университет – гр. София; Шуменски университет „Епископ Константин Преславски”; Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски” – гр. София;  Химико-технологичен и металургичен университет – гр. София; Университет по архитектура, строителство и геодезия – гр. София; Русенски университет „Ангел Кънчев” – гр. Русе; Русенски университет „Ангел Кънчев” – филиал гр. Разград; Пловдивски университет „Паисий Хилендарски”; Висше строително училище „Любен  Каравелов” – гр. София; Варненски свободен университет „Черноризец Храбър”.

Участниците в спортната проява приветства от името на ректора на Стопанска академия – проф. д-р Величко Адамов, зам.-ректорът проф.д-р Иван Върбанов. С пожелания за успех, оспорвано първенство и победа за най-добрите, проф. Върбанов откри Държавното студентско първенство по тенис на маса. Приветствия към състезателите и техните треньори, отправиха и представители на съорганизаторите на проявата – ръководителят на катедра „Физическо възпитание и спорт” към Стопанка академия – доц.д-р Христофор Стоянов и  зам.-председателят на Студентски съвет – Иван Събев. Поздрав за всички присъстващи в залата бе изпълнение на трио „Нове” с ръководител Корнелия Чекелева.

Първенството се проведе в дните 5, 6 и 7 април. В първия ден се състояха срещите от І и ІІ кръг при отборното първенство мъже и жени. През следващите два дни се играха финалите на отборно мъже и жени, лично мъже и жени, двойки и смесени двойки до финал. Връчени бяха 51 медала и 2 купи. Призовите места при отборното класиране и при мъжете, и при жените заеха представителите на Националната спортна академия.

Стопанска академия също се представи успешно. Второ място в отборното класиране при жените за Свищовската Алма матер завоюваха Виолета Ангелова, Мейджан Бакалова и Десислава Йорданова. Ангелова и Бакалова се класираха трети на двойки жени, а Мейджан за пореден път доказа, че е голямо име в тениса като зае и второ място на личното.

Състезатели и треньори изразиха мнения, че организацията на тридневното състезание  е била на много високо ниво. Организаторите пък споделиха, че в първенството са участвали едни от най-добрите състезатели по тенис на маса сред студентите. Коментиран бе и факта, че национален студентски турнир по този вид спорт, с толкова масово участие не е провеждан през последните 10 години.