21-ва студентска конференция на Катедра „МИО“

Научен форум на тема „Глобални и регионални измерения на международните икономически отношения“ събра отново студенти, докторанти и преподаватели с интереси в сферата на световното стопанство от 21 до 23 април 2017 година. Двадесет и първата ежегодна научно-практическа конференция на обучаващи се в специалност „Международни икономически отношения“ се проведе в базата за обучение и отдих „Проф. д-р ик. н. Минко Русенов“ на Стопанската академия в с. Орешак. За трета поредна година своите идеи и виждания за предизвикателствата пред международния бизнес обмениха представители от три университета - катедра „Международни икономически отношения“ при Стопанска академия „Д. А. Ценов“ Свищов, катедра „Икономика“ на Русенски университет „Ангел Кънчев“, и катедра „Международни икономически отношения“ при Икономически университет – Варна.

Конференцията бе официално открита на 22 април 2017 година от гл. ас. д-р Симеон Момчев, който приветства с добре дошли участниците и разказа накратко историята на форума. Проф. д-р ик. н. Иван Стойков, по чиято идея се провежда първата конференция през 1996 г., увери студентите, че са избрали актуална и перспективна специалност, особено в състоянието на несигурност относно бъдещето на изградените икономически съюзи, в които участва и България. Своите обръщения и окуражителни думи към участниците отправиха доц. д-р Георги Маринов от ИУ-Варна и гл. ас. д-р Даниела Илиева от РУ „Ангел Кънчев“.

Разработките традиционно бяха разделени в две работни групи. Своите въпроси и препоръки към докладите в първата секция отправяха проф. дин Иван Стойков, доц. д-р Георги Маринов, доц. д-р Здравко Любенов, гл. ас. д-р Даниела Илиева, ас. д-р Иван Ангелов и ас. Ирина Кънчева. Представените теми засягаха ефектите от BREXIT за Великобритания и за Европейския съюз, рисковете при международните инвестиции, туристическия потенциал в българския участък на река Дунав, Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции между САЩ и ЕС, CETA и др.

Модератори на втората секция бяха доц. д-р Драгомир Илиев, гл. ас. д-р Симеон Момчев, гл. ас. д-р Александър Шиваров, гл. ас. д-р Йордан Нейков, ас. д-р Ивайло Петров и ас. Недялка Александрова. В този панел бяха дискутирани теми относно липсата на инвестиции в България, най-посещаваните туристически дестинации в света, бъдещето на космическия туризъм, законите на брандинга, разширяването на Еврозоната, картелните споразумения в ЕС и др.

Депозирани бяха общо 22 доклада на студенти и докторанти от трите университета в пет тематични направления. Студентите получиха специални сертификати, подписани от ръководителите на катедрите-организатори. Научните разработки ще бъдат достъпни в електронен формат на dlib.uni-svishtov.bg и на страницата на конференцията mioconference.eu.

Културната програма към събитието включваше разходка из архитектурно-историческия резерват „Вароша“ в Ловеч и Природонаучния музей в с. Черни Осъм. Студентите разгледаха Троянския манастир, махала Баба Стана и Националното изложение на художествените занаяти и изкуствата в с. Орешак, чуха беседа в Къкринското ханче, посетиха Деветашката пещера и Крушунските водопади.

Като част от културната програма бе организирана и МИО Вечер на талантите 2017, в която бивши, настоящи и бъдещи възпитаници на специалността се бореха в честно и открито съревнование за симпатиите на публиката с певчески заложби, стендъп комеди шоу, хоро и латино танци. Наградите за тази нова инициатива бяха осигурени от Алумни клуб МИО /клубът на възпитаниците на специалности към катедра „МИО“ Свищов/.