Центърът за качество, акредитация и дигитализация на обучението (ЦКАДО) e обслужващо звено на СА „Д. А. Ценов“ по смисъла на Закона за висшето образование, осъществяващо оперативни функции по администриране на системата за управление на качеството. Устройството и дейността на ЦКАДО се регламентира с Правилник, приет от с Решение №7/26.03.2021г. от Академичния съвет.

Организационно-управленската структура на ЦКО включва:

• Директор на ЦКАДО
  • Главен координатор "Атестиране, акредитиране и следакредитационно наблюдение и контрол"
  • Главен координатор „Измерване, анализ и оценка клиентска удовлетвореност“
  • Главен координатор "Информационна сигурност и вътрешно-информационен обмен"
  • Главен координатор, ангажиран с дигитализацията на процесите в СА „Д. А. Ценов“

Мисията на Центъра за качество, акредитация и дигитализация на обучението е да допринася за подобряване функционирането на цялостната система за управление на качеството на СА „Д. А. Ценов“, като предоставя увереност и консултации на ръководството в хода на постигане на целите на Висшето училище.

ЦКАДО си поставя следните стратегически цели:

• Осигурява административното, технологичното и организационното функциониране на Система за управление на качеството (СУК) на СА “Д. А. Ценов”.
  • Популяризира политиката на Ръководството по качеството сред преподавателите и служителите в СА “Д. А. Ценов” с цел осигуряване на ефективност от функциониране на СУК.
  • Предлага обосновани методични и организационни решения пред Ръководството на СА “Д. А. Ценов”, с цел подобряване управлението на качеството на обучение и качеството на предлаганите образователни продукти от Висшето училище.
  • Участва в развиването на съвременни, високоефективни и конкурентни технологии, свързани с осигуряване на високо качество на обучението в СА “Д. А. Ценов”.
  • Осигурява организационно, информационно и документално процесите по институционална/програмна акредитация и следакредитационно наблюдение и контрол (САНК), съгласно приложимото законодателство и процедурите на Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА).
  • Предлага обосновани методични и организационни решения пред Ръководството на СА “Д. А. Ценов”, с цел дигитализация на управленските, основните и спомагателни процеси в СА „Д. А. Ценов“.

Дейността на ЦКАДО за мандат 2022-2024 г. ще се развива в следните приоритетни области:

• Оценяване и акредитация.
  • Управление на качеството.
  • Управление на риска.
  • Вътрешен одит.
  • Дигитализация на управленските, основните и спомагателни процеси.

Дейността на Центъра за качество на обучението в Стопанската академия се организира и осъществява в съответствие с изискванията на:

• Закона за висшето образование (ЗВО);
  • Мандатната програма за развитието на СА „Д. А. Ценов” през мандат 2020-2024 г.;
  • Правилника за дейността на СА „Д. А. Ценов”;
  • Политиката за осигуряване на качеството в Стопанска академия „Д. А. Ценов”;
  • Правилник за устройството и дейността на органите за управление на качеството в СА „Д. А. Ценов“;
  • Вътрешно-нормативните актове, регламентиращи дейностите в СА „Д. А. Ценов”;
  • Стандартите и насоки за осигуряване на качеството в европейското пространство за висше образование (ESG май 2015);
  • Изискванията на БДС EN ISO 9001:2015 Системи за управление на качеството;
  • Изискванията на ISO 21001:2018: Образователни организации. Системи за управление на образователни организации. Изисквания с указания за прилагане.