Професор Димитър Бъров

   Професор Димитър Бъров (1887-1961) - първи ректор на Висшето търговско училище в Свищов. Той е един от изпълнителите на завещанието. Завършва право във Франция и петнадесет години работи като ректор, организатор, преподавател и научен труженик с благородната амбиция да създаде училище от европейски тип със здрави научни и преподавателски традиции.

 

   Академик Георги Данаилов (1872-1939) Заедно с проф. Бъров и Александър Божинов ревностно съдейства за осъществяване на Завещанието. Учил в Русия, Германия, Австрия, той работи всеотдайно като помощник на Ректора, преподавател и изследовател. Георги Данаилов е учен с европейско признание.

Професор Господин Тошев

   Професор Господин Тошев (1893 -1974) Учи в Париж, Марсилия, Берлин. Той е секретар на Комисията за реализиране на дарението в Свищов. От 1936 г. е преподавател и незаменим помощник на първия ректор. Професор Тошев е високообразована колоритна личност с богата култура, учен от европейска величина и работи за утвърждаване на Висшето търговско училище като образец на академичност.

Академик професор Иван Стефанов

   Академик професор Иван Стефанов (1899-1981) Завършва висшето си образование в Хумболтовия университет в Германия с докторат по статистика. От 1937 година работи във Висшето търговско училище и има изключителни заслуги за формиране на европейски университетски стил на преподавателска и научноизследователска дейност.

Академик професор Атанас Бешков

   Академик професор Атанас Бешков (1896-1964) Получава висше търеовско образование в Германия и завършва с отличие Университета „Климент Охридски", София - специалност география. От 1937 г. е назначен във Висшето търговско училище. Той е ревностен радетел за развитието и укрепването авторитета на училището, пример за свързване на теорията с практиката.

Професор Васил Ранков

   Професор Васил Ранков (1905-1979) Завършва висше образование в Германия и работи във Висшето търговско училище от 1938 година. Той е учен с многостранни интереси, с богат научен потенциал и съдейства за създаване на свищовската школа в областта на икономическата наука.

Член-кореспондент професор Тодор Владигеров

   Член-кореспондент професор Тодор Владигеров (1898-1977) Професор Владигеров учи и получава научна степен „Доктор по стопанските и социални науки" В Германия, обогатява научната си подготовка в Париж, работи десет години в Хумболт - университет и още от 1938 година пренася европейски стил на работа в новосъздаденото висше училище в Свищов. Инициатор е за създаването на първото в България икономическо списание „Народостопански архив" и е негов редактор. Професор Владигеров създава катедра „Политическа икономия" като образцов научен център.

Академик Никола Михов

   Академик Никола Михов (1877-1952) Родоначалникът на българската библиография получава висше образование във Виена и Брюксел. Той е ерудирана личност с енциклопедични знания. Две десетилетия обогатява научната си и естетическа култура в библиотеките на Европа. Плодотворни са четиринадесетте години дейност във висшето училище в Свищов истински творчески подвиг! Академик Михов урежда библиотеката на Висшето търговско училище по европейски образец, проявява се като отзивчив и полезен наставник на младите кадри при техните научни изследвания.